PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kolejny kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC).

Z przedstawionych danych wynika, że od czerwca do września 2022 przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek 513 mln PLN.

67% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 49%.

Jednocześnie 110 z 127 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 113 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

32 z 127 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures.

W trzecim kwartale zapewniły one około 47,5% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 66 transakcji (ok. 15% udziału w wartości).

15 największych transakcji z tego roku odpowiada za 75% kapitału, który trafił do start-upów.

Po raz pierwszy w historii przygotowywania raportu kwartalnego – PFR Ventures zaprosił do opracowania raportu również kancelarie prawne.

To dla nas zaszczyt, że również SSK&W została zaproszona do uczestnictwa i dziękujemy za to wyróżnienie (znaleźliśmy się wśród 4 kancelarii prawnych). Zachęcamy do zapoznania się ze slajdem 20 raportu, gdzie przedstawiono transakcje z perspektywy prawnej (próba 22 transakcji co stanowi ok 17% wszystkich sklasyfikowanych transakcji).

Raport jest dostępny na stronie internetowej: https://pfrventures.pl/aktualnosci/transakcje-na-polskim-rynku-vc-w-q3-2022.html

Szybki kontakt

Not readable? Change text. captcha txt